Biosmedica.eu

Biosmedica.eu - Akupunktura

Akupunktura jest metodą oddziaływania na funkcje organizmu poprzez wkłuwanie igieł w określone miejsce na ciele, która obejmuje również inne sposoby stymulacji tych punktów, takie jak akupresura, fotopunktura, elektropunktura, czy moksa.

Aby zapewnić maksymalną skuteczność działania, dobór konkretnych punktów, jak i rodzaj stymulacji, powinien odbywać się według zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

W gabinecie Biosmedica diagnoza stawiana jest na podstawie dokładnego wywiadu, badania pulsu pacjenta na tętnicy promieniowej oraz oceny wyglądu języka. Analizując te informacje i na ich podstawie dobierane są punkty akupunkturowe, nakłuwane jednorazowymi i sterylnymiigłami. Podczas nakłucia igłą pacjent odczuwa lekkie rozpieranie lub promieniowanie w miejscu wkłucia. Kolejne wizyty przebiegają podobnie. Podczas jednego zabiegu wykorzystywane jest od 2 do 8 igieł. Przez kilka dni po zabiegu pacjent może odczuwać zmiany w samopoczuciu, będące pewnego rodzaju odpowiedzią organizmu na leczenie.

Mechanizm działania:

W paradygmacie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej działanie akupunktury opisywane jest jako harmonizacja przepływu energii w ciele człowieka.

Medycyna zachodnia od wielu lat intensywnie bada zjawisko akupunktury. Aktualnie postuluje następujące mechanizmy działania tej metody:

 • wpływ na wydzielanie endogennych opioidów i za ich pośrednictwem na odczuwanie bólu, nastrój i niektóre inne funkcje układu nerwowego,
 • wpływ na wydzielanie serotoniny
 • i wtórnie na:
  – nastrój, sen i niektóre inne funkcje mózgu,
  – apetyt i funkcje układu pokarmowego,
  – zastępujące szlaki modulacji bólu,
 • wpływ na wydzielanie hormonu adrenokorytkotropowego, co skutkować może działaniem przeciwzapalnym,
 • wpływ na wydzielanie tlenku azotu, a przez to na zaopatrzenie w krew konkretnych regionów mózgu i ciała,
 • wpływ na wydzielanie oksytocyny i wazopresyny, co umożliwia regulację ciśnienia tętniczego krwi i niektórych funkcji układu rozrodczego,
 • wpływ na wydzielanie anandamidu i za pośrednictwem tej substancji na szlaki: kanabinoidowy i waniloidowy,
 • zmianę przestrzennej konformacji włókien kolagenu, pobudzenie fibroblastów i przewodzenie sygnału wzdłuż włókien tkanki łącznej.

Wskazania:

Akupunktura powinna być stosowana jedynie przez wykwalifikowanego akupunkturzystę, który po zbadaniu Pacjenta może zaproponować tą metodę oddziaływania na organizm. Listę potwierdzonych naukowo wskazań do akupunktury przedstawiła Światowa Organizacja Zdrowia w 2002 roku, tym niemniej ciągle zmieniająca się wiedza w tym zakresie powoduje jej stałe rozwijanie.

Przeciwwskazania:

Ze względu na niezwykłe bezpieczeństwo akupunktury nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania tej metody, jeśli Pacjent wyrazi świadomą zgodę na jej zastosowanie.

Względne przeciwwskazania obejmują:

 • czynną chorobę psychiczną w fazie zaostrzenia,
 • chorobę nowotworową,
 • ciążę,
 • zmiany skórne w miejscu nakłucia,
 • uczulenie na nikiel, chrom i/lub inne elementy składowe igły.

Bezpieczeństwo:

W rękach wykształconego i doświadczonego terapeuty akupunktura jest metodą niezwykle bezpieczną.

W przeprowadzonej metaanalizie zarejestrowano 11 (jedenaście) poważnych działań niepożądanych na 4 441 103 (cztery miliony czterysta czterdzieści jeden tysięcy sto trzy) wykonane zabiegi. Zdarzenia te obejmowały: odmę opłucnową, złamanie igły, atak astmy, depresję.

Spośród innych, mniej poważnych działań ubocznych najczęściej wymienia się: krwiak, uczucie zmęczenia, nasilenie objawów, ból przy nakłuciu, senność, zawroty głowy, nudności. Objawy te wystąpić mogą u 0,3% – 3% poddanych zabiegom.

Stosowanie jednorazowych igieł wyeliminowało występujący historycznie problem transmisji chorób zakaźnych.

Znajomość anatomii człowieka znacznie zmniejsza możliwość punkcji narządu.

źródło: http://www.compleo.pl/akupunktura


Mapka dojazdu

Biosmedica
Gabinet medycyny
manualnej i akupunktury
Łukasz Michalak
ul. Polna 8
87-720 Ciechocinek

Copyright 2015 -2019 biosmedica.eu

Wszelkie prawa zastrzeżone